Ismerjük meg közelebbről a szögletes-kisbálázó gépeket
A mezőgazdaságban, pontosabban a szántóföldi növénytermesztésben, a kalászos gabonák, illetve a kukorica termesztése alkalmával megtermelt szalmaféléket, kukoricaszárat a szakmai zsargon egész egyszerűen mellékterméknek nevezi, jobb esetben azonban egy értékes melléktermékről van szó.
A kukoricaszár és a kalászosok szalmája korábban is igen fontos része volt a mezőgazdasági termelésnek, éppen ezért nevezhetjük egy nélkülözhetetlen alomanyagnak. Fontos beszélni arról is, hogy a takarmány-szűkös időszakokban ezek szükségszerűen hiánypótló szerepet tudnak betölteni, ám emellett számos felhasználási mód ismert, gondolhatunk itt például a zsúptetőre, melyek rozsszalmából készültek.
Miután azonban a növénytermesztés és az állattenyésztés ketté vált, kereskedelmi árú lett a kukoricaszár, illetve a szalmafélék is.
Hogyan és mivel történik a bálázás?
A kukoricaszár, a kalászos gabonák, illetve az egyéb szalmafélék betakarítására a széles körű gyakorlati igények kielégítése miatt a különféle gépek felhasználására is szükség van. Beszélhetünk itt a szögletes-kisbálázóról, vagy a hengeres- és szögletes-nagybálázóról is.
A kukoricaszár, a szalmafélék, illetve az egyéb melléktermékek bálázása során a betakarítógépeket, az arató-cséplő gépeket át kell állítani rendrakó üzemmódba, emellett ki kell kapcsolni a szalmaszecskázó és a pelyvaterítő berendezéseket is. A kukorica betakarításakor érdemes a rendrakóval felszerelt csőtörő adaptereket használni, hiszen ha ez elmarad, akkor feltétlenül szükséges beiktatni a rendösszerakási munkákat, tehát ennek a pontnak elengedhetetlen része a rendrakó gépek használata.
Azoknál a vegyes gazdaságoknál, melyeknél jelen van az állattartás, illetve a növénytermesztés, a mai napig eredményesen alkalmazzák a szögletes kisbálázó gépekre alapozott bálázási módszereket.
A ma használt szögletes kisbála-készítő gépek azonban már vontatott kivitellel rendelkeznek, ezek pedig olyan csúszódugattyús konstrukciók, melyek egy vonórúd segítségével tudnak csatlakozni a traktor alsó vonóberendezéséhez.
Mit kell tudnunk a szögletes-kisbálázó gépekről?
A szögletes-kisbálázó gépek általában kisebb mértékben eltérő bálakamrákkal készülnek, ezért előfordul az is, hogy a bálák keresztmetszete is eltér egymástól. Ezeknek a báláknak a tömörsége a bálakamra oldalain megtalálható úgynevezett tekercsrugós állítómechanizmussal szabályozhatók.
Ezeknek a gépeknek az automata kötözőszerkezetét is a vezérlőszerkezet kapcsolja be és irányítja. A szögletes kisbála-készítő gépek minden esetben kétféle kötözőfejjel és polipropilén kötözőanyaggal dolgoznak. A nagyobb teljesítményű szögletes-kisbálázó gépek némely típusa felszerelhető bálaröpítővel vagy bálacsúszdával is, ezeknek köszönhetően csökkenthető a kézi munkaerő.
Ezek a kiegészítők fel vannak szerelve a bálázóra, és az elkészült bálákat közvetlenül a bálázóhoz kapcsolt szállítóeszközre tudják juttatni. Az ilyen gépcsoporttal egy menetben elvégezhető a szalmabálázás, illetve a szállítás is.
Annak köszönhetik népszerűségüket a szögletes kis bálázó-gépek, hogy ezek a viszonylag kis állatszámú gazdaságokban is könnyedén kezelhetőek, sőt még kézi munkaerővel is irányíthatóak.